נכתב על ידי: ירדן כחול
בשיתוף עם visit2israel
תאריך פרסום: 23/05/2023

עין פרת

אחד המעיינות המרשימים ביותר בארץ ובחבל בנימין, הוא עין פרת, הנמצא ביהודה ושומרון באזור מדברי, אך עם זאת, שופע מים. מי הנחל יוצרים בריכות טבעיות קטנות ובעונה זו, תמצאו הרבה ירוק שפורח מסביב, ביניהם: נענע משובלת, קנה מצוי, הרדוף הנחלים, גרגיר נחלים, רכפתן מדברי ועוד.

אך זה ממש לא הכול – מעבר לכל אלו תמצאו בסביבת עין פרת גם מורשת מרתקת ומנזר “פארן” שהוא “ראשון המנזרים במדבר יהודה”, בו התגוררו נזירים ביזנטיים במאה ה-19 לספירה ואתר קבורה של הנזיר המפורסם שהקים את המנזר, חריטון. מטיילים חדי עין יוכלו להבחין בשרידי הכנסייה הביזנטית באזור.

חשבתם שסיימנו? באזור עין פרת תמצאו גם את “ברכת התמר”, בריכה מלבנית הנמצאת מסביב לנביעה טבעית ובצידה עץ תמר. עומק הבריכה הוא שניים וחצי מטרים – אך אין לקפוץ למים, אלא להיכנס בזהירות ושיקול ראש.

מים צלולים והרבה ירוק בעיניים

מים צלולים והרבה ירוק בעיניים. קרדיט: תיירות בנימין

מעיין הגבורה ויער עלי

מעיין הגבורה נמצא לרגלי הישוב עלי שבבנימין. הבריכה שלו יחסית עמוקה, 1.8 מטרים, ולצידה בריכה נוספת נמוכה יותר (50 סנטימטרים) המתאימה לילדים. מסביב תמצאו שולחנות פיקניק, עצי צל וחיות בר רבות. נביעת המים החצובה בסלע מזרימה 24/7 מים נקיים הישר אל זוג הבריכות הנמצאות במקום.

אגדה עתיקה מספרת על נערי הישוב “עלי”, הרוחצים במקום בלילות ירח מלא, ומכאן יופיים המיוחד. הדרך למעיין הגבורה עוברת בתוך מטע זיתים עתיק ויפה, במשך כמה דקות נסיעה עד להגעה אל המעיין. בחלקו התחתון שלו תמצאו גם גשר עץ יפהפה שנבנה מעל הוואדי – מקום מושלם לספוג את האווירה (וכמובן, להצטלם).

מעיין הגבורה

מעיין הגבורה, קרדיט: תיירות מודיעין

מעין עטרת

בסמוך ליישוב עטרת, נמצאת נביעת מים קסומה ונגישה, המובילה מים לשתי בריכות באורך של כ-5 מטרים. בריכה אחת גדולה ובעומק של 1.8 מטר, הבריכה הנוספת נמוכה יותר ועל כך מתאימה מאוד לילדים.

שתי הבריכות מטופחות, נקיות ומזמינות, בעיקר ביום קיץ חם – והשטח סביבן מרוצף אבנים שנעים ללכת עליהן, כך שתחזרו לרכב בלי ללכלך יותר מדי את כפות הרגליים. אם כל זה לא מספיק, מסביב למתחם המעיין תמצאו ספסלים ושולחנות פיקניק, מהם תוכלו ליהנות ולהשקיף על הנוף היפה שמסביב.

מושלם למשפחות, מעין עטרת בחבל בנימין

מושלם למשפחות, מעין עטרת בחבל בנימין. קרדיט: תיירות בנימין

עין עוז

בסמוך לערוץ נחלל שילה, נמצא לו “עין עוז”, בריכה טבעית גדולה בקוטר 7 מטרים ועומק של 2 מטרים, שביום קיץ חם מספקת את האטרקציה הכי טובה שהטבע מציע למשפחות וילדים, עם בריכה נוספת נמוכה יותר, לקטנטנים.

מה שיותר מדהים הוא הנביעה של המעיין, שנמצאת בתוך מערה קטנה וקסומה, ממש מתחת לעץ תאנה.

בעין עוז תמצאו גם שולחנות פיקניק, עצים רבים המספקים צל ובצדי הבריכה מעקות אחיזה השקועים בשפת הבריכה בגובה פני המים. סביב המעיין נמצאו ממצאים ארכיאולוגיים, שמלמדים על ההתיישבות החקלאית שהתפתחה באזור, סביב מקור מים זה.

עין עוז

עין עוז, קרדיט: תיירות מודיעין

 

מעין מאיר

נווה צוף והוא נקרא בשם זה, לזכר תושב היישוב, מאיר סגל, אך במקור נקרא “עין אל קוס”, כלומר המעיין המקושט, הודות למערת הקשת העתיקה והיפה שנמצאת שם. למען האמת, תמצאו שם לא פחות מחמש בריכות שונות בעומקים שונים, מסביבם עצים רבים המספקים צל מבורך בימי הקיץ: החל מתאנה, תות ועד לעצי דולב, אקליפטוס ועוד.

תמצאו שם הרבה מאוד פינות ישיבה וספסלי פיקניק, שנבנו והוצבו שם על ידי תושבי חבל בנימין ותיירות בנימין – ובוסתן קסום לפריסת מחצלת ומנגל. בנוסף למערה העתיקה הנמצאת בתחומו, הוא גם אתר ארכיאולוגי, עם גרמי מדרגות עתיקים וחרסים מהתקפה ההלניסטית. ואם עד כה לא השתכנעתם, הוא נמצא רק דקה הליכה מהרכב – כך שמתאים מאוד לטיול משפחתי עם ילדים קטנים.

עין צוף

עין צוף הוא מעיין קסום הנמצא מתחת ליישוב “נווה צוף” ובערוצו של נחל גופנה. המקום מסודר ומטופח, תמצאו בו שולחנות פיקניק, נדנדה ועמדות מנגל, כאשר את המקום שיפצו וסידרו הנוער והמכינה של היישוב. עומק המעיין כמטר, ומימיו צלולים להפליא. ההגעה למקום באמצעות שביל הולכי רגל (שביל הצפרים) שאורכו קילומטר וחצי, בלב חורש טבעי. יוצאים מנווה אח”י ויורדים אל אזור המעיין רגלית או באמצעות רכב 4X4.

מועצה אזורית מטה בנימין

עין צוף. קרדיט: תיירות בנימין

פארק מעין טלמון

מעיין טלמון, המכונה גם מעיין האוכף, הוא מעיין יפהפה מני רבים כמותו באזור חבל בנימין. המעיין נמצא בסמוך ליישוב טלמון (ומכאן שמו), וכולל שתי בריכות ובוסתן הדרים יפהפה. עומק הבריכה הראשונה היא 1.6 מטרים, כאשר השנייה בעומק של 30 סנטימטרים  ומתאימה לילדים קטנים.

סביבת המעיין מאוד מטופחת, וכוללת פרגולה מרשימה, עצי זית רבים, ספסל עץ, נדנדת עץ ושולחן לפיקניק – כאשר הנוף של ארץ בראשית הוא הבונוס הגדול. זהו למעשה גן עדן קטן לפיקניק משפחתי או דייט זוגי ביום קיץ חם.

מועצה אזורית חבל בנימין

גן עדן לזוגות ומשפחות, פארק טלמון, קרדיט: תיירות בנימין

עין מבוע

האביב זו התקופה היפה ביותר לבקר בעין מבוא, אחת משלושת הנביעות בערוץ של נחל פרת! פריחתו האדומה של צבעוני ההרים מתחילה להתגלות בסביבתו ומזמינה עוד יותר להיכנס אל מי המעיין הצלולים.

בסמוך למעיין נמצאת חורשת עצי אקליפטוסים ושולחנות פיקניק, כך שאם אתם מחפשים מקום להעביר בו זמן משפחתי ביום חם – עין מבוא הוא אופציה אידיאלית לחלוטין!

אם אתם אוהבים קסמים, אתם בוודאי תאהבו את המקום הזה, בעיקר מפני שלעין מבוע יש מחזה מרתק, במסגרתו המים הנובעים ממלאים את הבריכה המרובעת שנבנתה מסביב למעין, ובין גיחה לגיחה, המים של הברכה מתרוקנים בפתאומיות ונבלעים באדמה, במחזורי זמן קבועים. ממש כמו קסם, מחזור הפעימה של המעיין הוא הופעה חיה מרתקת.

מועצה אזורית מטה בנימין

מעיין שכולו קסם, עין מבוע. קרדיט: תיירות בנימין

מעין הכרמים כוכב השחר

בסביבת יישוב “כוכב השחר” נבנה בשנים האחרונות מתחם יפהפה המכונה “מעיין הכרמים”, במרכזו תמצאו שתי בריכות עגולות ומטופחות, מוקפות דשא ירוק, שולחנות פיקניק ומקומות ישיבה מוצלים מעצי פרי. במעין הכרמים תמצאו גם מפל קטן קסום, דגי נוי גדולים השוחים במי הבריכות ונוף הרים יפהפה מסביב.

יש לקחת בחשבון שמכיוון שכוכב השחר הוא יישוב דתי, לא ניתן להיכנס אל המעיין בשבתות. מעיין הכרמים כוכב השחר קרוי למעשה על שמו של מתניה, שנולד בישוב זה ואהב מאוד לטייל בו. אביו של מתניה יוסי, פיתח בשיתוף עם הנהלת היישוב את המקום: הכשיר חניית חצץ גדולה, שבילים נוחים, חורשה שניטעה, טרסות ומפלי מים.

לפני ההגעה יש להתעדכן שהכניסה למעיינות אכן מותרת. יש לשמור על הניקיון ולפנות אחריכם את האשפה למכולה בכניסה לאתר, או בישוב הסמוך.

לכתבה >>

מחפשים המלצות נוספות?